Hívjon minket ingyen! +36 (80) 880 800

Blog

B-vitaminokkal a civilizációs betegségek ellen

Egészség tippek, ötletek
Szűrés törlése
Szabó Zsófia
2022.06.30 09:33
B-vitaminokkal a civilizációs betegségek ellen

Civilizációs betegségek és B-vitamin

A szívinfarktus, a gutaütés, a trombózis - igen veszélyes civilizációs betegségek. A panaszokat kiváltó dohányzás, alkoholizmus és helytelen táplálkozás mellett a tudomány felfedezett még egy vétkest.

Az iparosodott országokban az érelmeszesedés ma már az egyik leggyakoribb halálok. A számadatok kétségbeejtően sokkolóak. 1996-ban a halálesetek 54,6 százaléka írható a számlájára. Az érelmeszesedés során a véredények belső burkolata megsérül, felületén lerakódások képződnek, melyek akadályozzák a véráramlást, és ezáltal csökkentik az érintett testrész oxigénellátását. Attól függően, hogy ez hol játszódik le a szervezetben, a következmények sokrétűek lehetnek, például: alsó végtagi trombózis, szívinfarktus, gutaütés (az iparosodott országokban a harmadik leggyakoribb halálok és a maradandó károsodások leggyakoribb oka), vagy az elbutulás különböző formáit idézheti elő. Ráadásul a betegek kétharmadára ezt követően még újabb kellemetlenségek várnak.

A civilizációs betegségek rizikótényezői

Sok rizikótényezőt már eddig is ismertünk, így a dohányzást, a túlzott alkoholfogyasztást, a magas koleszterinszintért felelős helytelen táplálkozást, a magas vérnyomást és nem utolsósorban a cukorbetegséget. Mindez azonban csak a szóban forgó betegséggel kapcsolatos esetek csupán 30-50 százalékára ad magyarázatot. A többi megmagyarázhatatlan eset okai után kutatva a tudósok egy újabb nyomra leltek. A vétkes a homocisztein (Hcy) nevű, szervezetünk számára nélkülözhetetlen fehérje, mely normális esetben mindenki vérében megtalálható. A mennyiségétől függ, hogy jóravaló segítőtársból halálos ellenséggé változik-e.

Kutatások alapján az egyértelmű többlet (hiperhomociszteinémia) óriási veszélyt jelent. Egy angol tanulmány 587 beteget kísért figyelemmel, akik mindegyike átesett már legalább egy bypass műtéten és a többségük szívinfarktuson is. A legkorszerűbb kezelések ellenére is öt év elteltével a később elhunytak 25 százalékánál mutattak ki magas homocisztein-értéket. FIGYELEM! A fehérjetöbblet miatt a szív nem másodlagosan, az érelmeszesedés következményeként károsodik, hanem közvetlenül. Ellensége a folsav és a B-vitaminok.

Magas homociszteinszintet állapítottak meg a periférás artériák elzáródásával kapcsolatos betegségek 23-49 százalékánál, a trombózisos esetek 7-25 százalékánál, az agy véredényeit érintő betegségek 23-47 százalékánál. Becslések szerint a gutaütéses esetek 10 százaléka is erre vezethető vissza. Örvendetes módon azonban a homocisztein viszonylag könnyen kézben tartható ellenségnek tűnik.

A varázsfegyver a folsav, amely a B6- és a B12-vitaminokkal együtt csökkenti a szervezetben a homocisztein szintjét. Természetesen ehhez a napi szükségletként általában feltüntetett mennyiség nem elegendő. A WHO ajánlása szerint naponta legalább 300-350 mcg/l mennyiség szükséges ahhoz, hogy a folsavhiányból adódó betegségek kialakulását megakadályozzuk. FIGYELEM! A homocisztein-többlet megszüntetéséhez naponta 600-650 mikrogramm folsavra van szükség, amit még kiegyensúlyozott táplálkozás esetén is aligha tudunk normális táplálékbevitellel fedezni. A veszélyeztetetteknek ezért ajánlatos beszerezni és rendszeresen fogyasztani a kereskedelmi forgalomban kapható folsavtablettákat.

Persze a felfedezés nem jelenti a régebbi megállapítások elévülését. A dohányzás, a mértéktelen alkoholfogyasztás és a koleszterinben gazdag táplálkozás továbbra is veszélyeztetheti a szívet és a vérereket, és segíti a civilizációs betegségek előfordulását. Ezért, akinek csökkentenie kell a homociszteinszintjét, ne kövesse el azt a hibát, hogy figyelmen kívül hagyja az eddig szokásos óvintézkedéseket!

Hogyan védjük szervezetünket?

A veszélyeztetetteknek ajánlatos egy hiper-homociszteinémiát kizáró vizsgálaton átesni. Ilyenek: az érelzáródásban szenvedők, illetve ennek következményein (trombózis, gutaütés, szívinfarktus) már átesett betegek, a kiválasztó működés elégtelenségével küzdők (például veseelégtelenség), a fogamzásgátló tablettát szedő és a menopauzától szenvedő nők, akik öröklött hajlammal rendelkeznek, a családban előforduló érrendszeri vagy cukorbetegség miatt a helytelen életmódot folytatók (alkoholizmus, dohányzás, elhízás, mozgáshiány).

Legjobb megelőzés: csökkentsd a homocisztein-bevitelt és fogyassz folsavdús ételeket: csökkentsd a hús- és tejtermékek fogyasztását, és étrendedben gyakran szerepeljenek zöld színű zöldségek (különösen spenót, brokkoli), illetve hántolatlan gabonák.

Terápiás céllal vegyél magadhoz folsavat (B6- és B12-vitamin kíséretében) a napi táplálékod kiegészítéseként! A legjobb ha egy B-vitamin komplexet választasz, hiszen a B-vitaminok egymás hatását erősítve vesznek részt a szervezet működésében. 

ref.: naturhirek.hu; Bárdosi Erika: Ideál - Reforméletmód magazin 2003;15(9):47-47 Celsus Kft