Biotin vagy más néven B7-vitamin
Egészséges, kiegyensúlyozott táplálkozás mellett a biotin hiánybetegsége ritkán fordul elő. Az egészséges bélflóra a napi szükséges mennyiség többszörösét is képes előállítani. Ugyanakkor számos emésztési rendellenesség, szélsőséges diéta vagy tartós antibiotikum kezelés hatására felléphet a hiánya.
Egyes források H-vitamin néven emlegetik, ami a német elnevezéséből származik: (Haar und Haut, német szavak "haj és bőr") de B7-vitaminként is találhatunk róla írásokat.
Megtalálható számos kozmetikai termékben, amit a haj és a bőr kezelésére fejlesztettek ki. Gyakran ajánlják étrend-kiegészítőként is a haj és a bőr támogatásához.
A biotin az alábbi élettani folyamatokban játszik fontos szerepet:
- Részt vesz a normál energiatermelő anyagcsere-folyamatokban.
- Hozzájárul az idegrendszer normál működéséhez.
- Részt vesz a makrotápanyagok normál anyagcseréjében.
- Hozzájárul a normál pszichológiai funkció fenntartásához.
- Hozzájárul a haj és a bőr normál állapotának fenntartásához.
- Hozzájárul a nyálkahártyák normál állapotának fenntartásához
A B-7 vitamin számos nyers ételben megtalálható. 100 fok feletti hőmérsékleten elbomlik, emiatt a főtt ételekben előfordul, de magasabb hőmérsékleten sültekben nem. Jelentős biotin-tartalmú étel a mángold, nyers tojássárgája, a máj és a leveles zöldségek. Felszívódását és hasznosulását befolyásolják az ételben megtalálható fehérjék. Például a nyers tojás fehérjéje teljesen semlegesíti a sárgájában található biotint.
Hogyan érdemes szedni a B-vitaminokat?
Minden B-vitaminnak külön-külön meghatározott, pozitív hatása van a szervezet működésére. Ám az összes B-vitamin egy szorosan összefüggő család tagja. Hamegnöveljük az egyik B-vitamin bevitelét, érdemes mellé B-komplex (vagy multivitamin) kiegészítést is fogyasztanunk. Például, ha több B1 vitamint szedünk az idegrendszerünk miatt, akkor érdemes mellé B-komplexet vagy multivitamint is fogyasztani. Így a kúra nem csak még hatékonyabb lesz, de elkerülhetjük azt, hogy hiányt okozzunk egy másik vitaminból azzal, hogy az egyiknek aránytalanul megnöveljük a szedését.