Króm – miért fontos?

A króm nem a legismertebb ásványi-anyag, kivéve a cukorbetegséggel és a fogyással kapcsolatos területeken. Persze a legfontosabb szerepe a vércukorszint szabályozásában van, hiszen pozitívan befolyásolja a szénhidrát-, fehérje- és zsíranyagcserét is, de van még néhány kevésbé ismert jó hatása. Miért olyan fontos a szervezetnek, illetve milyen súlyos tüneteket okoz a krómhiány?

Igaz, hogy a szervezetnek csak kis mennyiségre van szüksége a krómból, a krómhiány jelentős problémákat okozhat a szervezetben. A jelenlegi tápanyagszegény étrendek, félkész, gyors ételek sajnos nem tartalmaznak elegendő krómot. Lássuk, hogy miért olyan nélkülözhetetlen!

A krómhiány jelei lehetnek:

  • Gyakori éhségérzet
  • Édes ízek utáni sóvárgás
  • Magas koleszterin- és trigliceridszint
  • Hangulat-ingadozások
  • Fáradtság, kimerültség
  • Magas vércukorszint

Normalizálja a vércukorszintet

Számos tanulmány kimutatta, hogy hatékony a vércukorszint kezelésében. Ha megfelelő mennyiségben van jelen a szervezetben, akkor segít az emésztőrendszerben glükózzá átalakítani a szénhidrátokat. Ez az oka annak, hogy nagyon sok cukorbeteg étrendjének fontos részét képezi a megfelelő mennyiségű króm bevitele.

“A krómhiány tünetei (fokozott glükóz-, inzulin-, koleszterin- és trigliceridszint) nagyon hasonlítanak a pre-diabéteszre. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy a króm egyedül visszafordítja ezt a folyamatot, de a tanulmányokból kiderül, hogy a króm vagy króm-pikolinát kiegészítők javítják az inzulin funkciókat és a glükóz toleranciát. A kutatás szerint a leghatékonyabb mennyiség 1000 mcg illetve 500 mikrogramm naponta kétszer, étkezés közben.”

(Jack Challem: Állítsa meg a pre-diabéteszt most – A tökéletes terv, hogy lefogyjon és megelőzze a cukorbetegséget)

Izomépítő

A közhiedelemmel ellentétben nem a fehérje az egyetlen dolog, amire a szervezetnek szüksége van az izomépítéshez. Mivel a króm befolyásolja az emésztőrendszert és hatékonyabbá teszi a szénhidrátok hasznosulását, az izomépítésben is fontos szerepe van. Segítségével a szervezet sokkal hatékonyabban használja fel a szénhidrátot az edzést követően. Másrészről a rosszul szabályozott vércukorszint és inzulinszint kevésbé hatékony edzéshez vezet. Ezért is támogatja a legtöbb testépítő oldal a fogyasztását.

Vérnyomáscsökkentő

Egy kevésbé ismert tény, hogy amikor a vércukorszint megemelkedik, azzal együtt a vérnyomás is megnövekszik. Ez a krónikus állapot, vagyis a magas vércukorszint és a magas vérnyomás növelheti a szívbetegségek kialakulásának kockázatát. Éppen ezért a megfelelő króm mennyiség közvetve jó hatással van a vérnyomásra és a szív egészségére is.

Röviden összefoglalva ez az ásványi anyag létfontosságú szerepet játszik szervezet rendszerében és funkcióiban. A szervezet folyamatos egészségéhez rendkívül fontos a megfelelő mennyiségű króm tartalmú élelmiszerek fogyasztása, mint például a zab, árpa, brokkoli, zöld leveles zöldségek, dió és a különféle magvak. Krómhiány gyanúja esetén célszerű több króm tartalmú élelmiszert enni, vagy táplálék-kiegészítő formájában fogyasztani, hogy elkerülhesd a króm hiányában kialakult problémákat.

A króm mennyisége a szervezetben igencsak lecsökken a megnövekedett fehérliszt – és cukorfogyasztásnak köszönhetően. A magas cukortartalmú táplálék feldolgozásához arányosan több krómra van szükség.

Mennyi krómra van szükséged a krómhiány elkerüléséhez?

A króm ajánlott étrendi bevitele 40 mikrogramm körül van. Sok szakértő azonban 200-300 mikrogrammot vagy még ennél is többet ajánl. Mint pl Shari Lieberman  a Real Vitamin & Mineral könyvében . Fogyasztását érdemes a szénhidrát-tartalmú étkezésekhez időzíteni.

Magosi Judit szerzőről

One thought on “Króm – miért fontos?”

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .