Gyulladást okozó ételek
Tudtad, hogy a gyulladások egy részét azok az élelmiszerek okozzák, amelyeket megeszik? Ezeket érdemes kiiktatni mindennapjaidból, hogy egy egészséges életet élhess. Mik a legjellemzőbb gyulladást okozó ételek?
Ezeket kerüld, ha teheted:
- Tejtermékek: A világ népességének kb. 60%-a nem tudja megemészteni a tejet. A pasztőrözött tej gyakran okoz gyomorpanaszokat, hasmenést, székrekedést, aknét vagy légzési nehézségeket is.
- Cukor: Szoros kapcsolatban áll a gyulladásos betegségek és a cukorbetegség kialakulásával. Vigyázat, mert nagyon sok élelmiszer rejtett cukrokat tartalmazhat. Ha vásárolsz a boltban, mindig nézd meg az összetevők listáját.
- Finomított gabonák: A mai finomított gabonaszemek már nem olyanok, mint régen, ugyanis mindenféle rosttól és B-vitamintól mentesek. A dobozos gabonafélék még hozzáadott cukrokat és aromákat is tartalmaznak.
- Sütőolajok: Mint arról volt már szó a legtöbb konyhában megtalálható olajok olyan eljárással készülnek, amit ha utána elfogyasztunk, az nem tesz jót az egészségünknek, gyulladást és egyéb problémákat okozhatnak. Kerüld ezeket.
- Alkohol: Rendszeres fogyasztása komoly problémát okozhat a szervezetben. Amellett, hogy függőséget okoz, még károkat tesz a nyelőcsőben, májban, illetve gége gyulladást is okozhat.
Mit egyen a gyulladást okozó ételek helyett?
Olyan élelmiszereket válassz, amelyek tele vannak antioxidánsokkal, jó gyulladáscsökkentők és immunerősítők.
Gyulladáscsökkentő étel például például a fokhagyma vagy az articsóka. Fűszerek közül a kurkuma, gyömbér vagy az ánizs. A zöldségfogyasztás már önmagában is nagyon jó gyulladáscsökkentő. A megfelelő mennyiségű folyadék bevitel is jó gyulladáscsökkentő hatással bír, természetesen itt a víz, lehetőleg tisztított víz fogyasztására gondolok. A zsírok közül pedig az omega-3 fogyasztása ajánlott, együnk sok halat, ebben nagyon sok halolaj található, amiről köztudott, hogy jó vérhigító és gyulladáscsökkentő.