Finom és segít a cukorbetegeknek
A kínai fahéj (cassia) látványosan javíthatja számos olyan testi paraméterünket, ami összefügg egyes betegségekkel. Ez a jó hír. Sajnos a rossz az, hogy nem eszünk annyi fahéjat, ami ahhoz kellene, hogy ezt észrevegyük. Számos olyan gyógynövény ismert a természetgyógyászatban, ami jó hatással van a vércukorszintre. Ezekre példa a koreai ginzeng, a gymnema, a vöröshagyma, a fokhagyma és a lenmag. Pár vitamin és ásványi anyag is bizonyítottan vércukor stabilizáló hatású. Ilyenek a niacin (b3-vitamin), az e- és k-vitaminok valamint a króm. Tehát ezek mind segítenek a cukorbetegeknek is.
Egy pár éve foglalkoznak a cukorbetegséget vizsgáló intézetek a cassia fahéj vércukor csökkentő hatásával. (ez nem a a jóízű, finom illatú, Ceylonból származó, ami a sütemények és a capuccino kitűnő kiegészítője).
Volt pár ellentmondásos kísérlet, mert egyszer az jött ki, hogy látványosan működik, másszor az, hogy nem.
Összeszedtem az ezzel kapcsolatos kutatásokat és eredményeket és összegeztem. Nem tudom, hogy valaki ezt korábban megtette volna, mert a publikációk, amiket olvastam vagy az egyik, vagy a másik oldalt emelték ki, de lényegtelen. Én azt találtam, hogy amennyiben megfelelő mennyiségben fogyasztja valaki és nem szed anti-diabetikumokat (tabletta a cukorszint beállítására) akkor működik. Ráadásul a cassia fahéj a vércukorszint mellett javít a koleszterin és egyéb vérzsír értékein is, amik általában együtt szoktak rosszabbra fordulni.
Amennyiben azonban nem a megfelelő mennyiségben szedi valaki vagy gyógyszerek mellett próbálja alkalmazni, akkor semmi látható eredményt nem fog tapasztalni.
A mennyiség
A legjobban kivitelezettnek tűnő vizsgálatban naponta egy, három és hat grammos adagokat kaptak a magas vércukor értékekkel rendelkező páciensek és 60 napon át vizsgálták az éhgyomri vércukorszintjük alakulását. A 20. napra csak azoknak csökkent látványosan az értéke, akik 6 grammot kaptak naponta. A negyvenedik napra mindhárom csoport értékei javultak és a hatvanadik napra nagyjából azonos mértékű csökkenést mutatott mindhárom csoport éhgyomri vércukor értéke. Átlagosan 25%-os volt a csökkenés, amivel többen az egészséges szint közelébe kerültek.
Ez a mértékű csökkenés több esetben jobb, mint amit gyógyszerrel el lehet érni. Mivel a fahéj nem járul hozzá napi kalóriabevitelhez, bátran javasolható a cukorbetegeknek, amennyiben nem szednek gyógyszert.
Mellékhatások tekintetében
A fahéjat évezredek óta ismerjük. Az ókori görögök és Róma egyik kedvenc gyógyszere volt, mivel ismerték az emésztésre gyakorolt áldásos hatását. Bár a mai napig nem tudják a kutatók, hogy miért működik, de valószínűleg köze van ahhoz, hogy megemeli a gyomor hőmérsékletét. Bármi is az ok, a fahéj számos kellemetlenséget enyhít, ami az emésztési zavarok témakörébe tartozik.
Egye bátran, ha nincs semmi betegséged, csupán fáznak a végtagjaid, szereted a hideg italokat, vagy magas a vérnyomásod. Amennyiben viszont cukorbetegséget diagnosztizáltak, vagy a metabolikus szindróma legtöbb jele megfigyelhető Nálad, beszélj kezelőorvosoddal és próbáljátok ki a fahéjat. De ne kezdj kevesebbel, mint 2-3 gramm.
Cassia fahéj eperlevéllel és gymnema-val a legjobb kombináció a vércukor gyógynövényes karbantartására.