Részletek
Izgalmas merülés élelmiszereink világába
A Halál a konyhában című könyvben a szerző leírja a modern állattartás és élelmiszer-feldolgozás hátulütőit, az intenzív növénytermesztés árnyoldalait, és a biogazdálkodás mibenlétét. Tanácsokat ad a fogyasztói önvédelemre, hogyan tudjuk a legjelentősebb szennyező forrásokat elkerülni, mit kell tekintetbe vennünk vásárlásainkkor. A Der Spiegel szerint a könyv "riasztólövés" ételeink és környezetünk szennyezettségére vonatkozóan
Csak ússzuk meg szárazon
Ha egy békát forró vízzel teli fazékba tesznek, az rohanvást igyekszik menekülni az edényből. Ha azonban hideg vízbe helyezik, amelyet csak lassan melegítenek fel, az állat hagyja magát halálra főzni, anélkül, hogy különösképpen védekezne ellene. A megfőzött békáról szóló hasonlat találóan jellemzi a napról napra mindinkább szennyezett környezetben élő, civilizált ember helyzetét. Sokunk számára annyira természetessé vált a normális és egészséges táplálkozástól való igen nagyfokú eltávolodás, hogy időközben a bizonyos mértékig mesterséges termékek számítanak "élelmiszernek", és ezek fogyasztását tekintjük normálisnak. A béka problémája a következő: egyszerűen nem akarja észrevenni, hogy a hőmérséklet egészen lassan emelkedik. Ezért elmulasztja azt, hogy még idejében cselekedjen.
PCB, HCB, DDT, antibiotikumok és mutagén készítmények, antioxidánsok vagy épp nitrites pácsó? A Halál a konyhában több, mint izgalmas merülés élelmiszereink világába - csak ússzuk meg szárazon!
Az se tántorítson el minket elolvasásától, hogy a könyv az egykori NSZK-ban született jó két évtizeddel ezelőtt, s ezért gyakran van olyan érzésünk, hogy mindez valami poros újságírói akta, amihez nekünk semmi közünk. Hogy ne legyen így, arról gondoskodtak a fordítók, akik ahol csak lehetett, ellátták a szöveget a mai magyar valóságba betekintést nyújtó lábjegyzetekkel. Ráadásul, amint azt máshonnan is tudjuk, egyes gyógy- és vegyszerek maradványai jóval a felhasználásuk beszüntetése után is megtalálhatóak a mezőgazdasági termékekben, nem beszélve arról, hogy a szakemberek sem tagadják: élelmiszerbiztonsági szempontból sokszor jó két évtizedes késéssel kullogunk Nyugat-Európa mögött.
A Halál a konyhában az állatgyógyszerek feketepiacán tett látogatás után számbaveszi a hús, a feldolgozott húsipari termékek, a tojás, a hal, a tej és a tejtermékek (külön kitérve az anyatejre is!) kritikus összetevőit, nem feledkezve el a fogyasztóknak adható jótanácsokról sem, amivel csökkenthetjük az élelmiszerekben rejlő veszélyeket. Érdemes megszívlelni!