Hívjon minket ingyen! +36 (80) 880 800

Blog

C-vitaminnal a vírusok ellen

Megfázás, influenza
Vitaminok
Szűrés törlése
Szabó Zsófia
2017.11.20 16:40
C-vitaminnal a vírusok ellen

C-vitamin - Minden az adagolástól függ

Az állatokéval ellentétben a mi szervezetünk nem képes C-vitamin előállítására. Így azt táplálkozással és táplálékkiegészítőkkel kell a testünkbe juttatnunk. Mennyi C-vitamint is kellene szednünk, hogy hatékony legyen a vírusok ellen?

A kérdés körül forgó állandó vitáknak azzal vethetünk véget, ha megnézzük, hogy az állatok szervezete mennyi C-vitamint termel. A válasz pedig: meglehetősen sokat. Legtöbb állat az emberi testtömegnek megfelelő napi 5000-10 000 milligrammot termel. Nem valószínű, hogy az állatok az evolúció során úgy fejlődtek volna, hogy ennyi C-vitamint állítsanak elő, ha nem lenne rá szükségük, és nem hasznosítanák azt. Valójában az emberi test számos szövetében 25-szörös, a vérben pedig ennél is magasabb a C-vitamin koncentrációja.

Kinek mennyi a C-vitamin szükséglete?

A genetikának és az egyéni biokémiának köszönhetően mindenkinek más lehet a C-vitamin szükséglete. Ezen kívül mindannyian másfajta stresszhatásnak tesszük ki a szervezetünket, és persze más ételeket fogyasztunk. Ebből következik, hogy egy felnőtt egészségének megőrzéséhez szükséges mennyiségű aszkorbinsav napi 2000 és 20 000 mg között mozog. Linus Pauling 18 000 mg C-vitamint szedett naponta. Bár gyakran kinevették emiatt, érdemes megjegyezni, hogy bármely kritikusánál kettővel több Nobel-díjat tudhatott magáénak. 93 éves korában halt meg. Pauling egyik kollégája, a szintén orvosként dolgozó Abram Hoffer is megadózisokban szedte a C-vitamint. Ő 55 éves orvosi gyakorlata során több ezer betegét is sikeresen gyógyította vele. Dr. Hoffer 91 évesen halt meg.

A C-vitamin szerepe a vírusok ellen

Amikor vírusos fertőzéssel kell harcolnunk, C-vitamin szükségletünk testünk immunműködésének, egy esetleges sérülés, a fertőzés, és az olyan környezeti méreganyagok függvényében, mint például a cigarettafüst, ugrásszerűen megnövekedhet. Megfelelően magas mennyiségben az aszkorbinsav hatékony a vírusok ellen, megelőzheti a vírusos megbetegedést, és nagyban meggyorsíthatja a felgyógyulást az akut vírusos fertőzésből. Egyesek számára talán meglepő, hogy mindezt már a 40-es években is megfigyelték, majd az elmúlt 60 év során újból és újból igazolták olyan orvosok, akik a betegeiknél az aszkorbinsav megadózisainak köszönhetően gyors és teljes gyógyulásnak voltak tanúi. A gyógyításban hatásos adag megfigyelés és béltolerancia függvénye. A megfigyelés lényegében annyit jelent, hogy "elég C-vitamint veszünk be ahhoz, hogy tünetmentesek legyünk, bármekkora adagot is jelentsen az". A béltolerancia pedig pontosan azt jelenti, aminek hangzik: a bélből anélkül felszívódó mennyiség, hogy túl laza székletet okozzon. A nagyon magas adag, mint amilyen az egy napra elosztott 30 000-200 000 mg, figyelemre méltóan nem mérgező hatású, és az orvosi megfigyelések szerint olyannyira sokféle vírusos betegséget gyógyít meg, mint az általános meghűléses megbetegedések, az influenza, a hepatitisz, a vírusos tüdőgyulladás, sőt még a járványos gyermekbénulás is.  (nagyobb adagok intravénásan) ref: Dr. Frederick R. Klenner's Clinical Guide to the Use of Vitamin C című írását. www.seanet.com/~alexs/ascorbate/198x/smith-lh-clinical_guide_1988.htm)

Az aszkorbinsav vírusölő hatásának mechanizmusai

A C-vitamin vírusellenes és vírusölő hatásának számos mechanizmusa ismeretes vagy vezethető le számos tanulmányból. Az aszkorbinsav antioxidáns tulajdonsága redukáló környezetet hoz létre a vérkeringésben és a szövetekben, ezzel serkentve a szervezet gyulladásra adott oxidatív stresszállapotát, mely így száll harcba a stresszállapotokban felszaporodó mikrobákkal és vírusokkal. Kimutatták, hogy az aszkorbinsav olyan különleges vírusgátló hatással is rendelkezik, melynek során hatástalanítja a vírusok RNS-ét vagy DNS-ét , vagy a vírusok összekapcsolódását.

A C-vitamin az immunrendszer számos funkciójára is kedvezően hat. Az aszkorbinsav serkenti az interferon termelődését, mely segít annak megelőzésében, hogy a sejteket vírus fertőzze meg. Az aszkorbinsav elősegíti az ellenanyagok tevékenységét, megadózisban pedig a jelek szerint szerepet játszik a mitokondriális energia létrehozásában. A falósejtek működését is serkentheti, mely szervezetünk módja a vírusos részecskék és más nem kívánatos felesleges anyagok eltávolítására. A fehérvérsejtekben, melyek a test mindenféle típusú fertőzése elleni védelméért felelősek, a plazmaszint akár 80-szorosára képes koncentrálódni az aszkorbinsav, így azok elégséges C-vitamin bevitel esetén hatalmas mennyiségben képesek a fertőzés helyére szállítani az aszkorbinsavat. Az immunreakcióban résztvevő számos sok tényezőt, a B-sejteket, T-sejteket, NK sejteket, valamint a citokintermelést ( citokin: a jelzőmolekulák egy fajtája, amely a sejtkommunikációban játszik alapvető szerepet.) is serkenti az aszkorbinsav, melyek közül mind lényeges szerepet játszik az immunreakció során. Ráadásul az aszkorbinsav segít az oltás utáni immunreakció kialakulásában is.

Összefoglalás

Nagy dózisokban a C-vitamin hatásos a vírusok ellen, segít a vírusos fertőzés megelőzésében és a gyógyulásban is. Számos mechanizmust ismerünk, melyek között megtalálhatóak a vírusok szaporodását gátló folyamatok, valamint a szervezet sejtjeinek immunrendszerére jellemző funkciók serkentése. Ha megfelelő adagban és időben vesszük be, az aszkorbinsav a legjobb eszköz az akut vírusos megbetegedések gyógyítására.

forrás: tenyek-tevhitek.hu